So Matt Damon didn’t make a surprise appearance in returning host Jimmy Kimmel’s opening monologue this time—which included a couple of political jabs and straightforward comments on the ongoing issues of harassment and abuse—but Dame Helen Mirren did. As Kimmel offered the prize of a jet ski to the Oscar winner who gives the shortest speech, Helen Mirren herself presented the $17,999 prize on stage. Mark Bridges, who won Best Costume Design for Phantom Thread took home the prize later that night with a speech clocking in at 30 seconds.
Mary J. Blige made Oscar history when she became the first person to be nominated in both acting and music categories for the same film, and tonight, she set the Dolby Theatre alight as she performed an incredible rendition of her song ‘Mighty River’ from Mudbound:
In a breakaway from tradition, Jennifer Lawrence and Jodie Foster replaced Casey Affleck to present the Best Actress award, which went to Frances McDormand for her performance in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. The actress accepted her award with a powerful speech, calling for the female nominees in the room to stand up together in solidarity, and for the industry to be more inclusive: “I have two words for you: inclusion rider”—a clause that actors can insist to be included in their contracts, requiring cast and crew on a film to meet a certain level of diversity.
No mix-ups (phew) this year as Faye Dunaway and Warren Beatty return to the Oscars stage to present the biggest award of the night—The Shape of Water takes home Best Picture, along with three other awards: Best Director, Production Design and Original Score.
SEE THE FULL LIST OF WINNERS HERE:
Best Picture:
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
[Winner] The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Lead Actor:
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
[Winner] Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.
Lead Actress:
Sally Hawkins, The Shape of Water
[Winner] Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post
Supporting Actor:
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
[Winner] Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Supporting Actress:
Mary J. Blige, Mudbound
[Winner] Allison Janney, I, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water
Director:
Dunkirk, Christopher Nolan
Get Out, Jordan Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
Phantom Thread, Paul Thomas Anderson
[Winner] The Shape of Water, Guillermo del Toro
Animated Feature:
The Boss Baby, Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
The Breadwinner, Nora Twomey, Anthony Leo
[Winner] Coco, Lee Unkrich, Darla K. Anderson
Ferdinand, Carlos Saldanha
Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman
Animated Short:
[Winner] Dear Basketball, Glen Keane, Kobe Bryant
Garden Party, Victor Caire, Gabriel Grapperon
Lou, Dave Mullins, Dana Murray
Negative Space, Max Porter, Ru Kuwahata
Revolting Rhymes, Jakob Schuh, Jan Lachauer
Adapted Screenplay:
[Winner] Call Me by Your Name, James Ivory
The Disaster Artist, Scott Neustadter & Michael H. Weber
Logan, Scott Frank & James Mangold and Michael Green
Molly’s Game, Aaron Sorkin
Mudbound, Virgil Williams and Dee Rees
Original Screenplay:
The Big Sick, Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
[Winner] Get Out, Jordan Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
The Shape of Water, Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh
Cinematography:
[Winner] Blade Runner 2049, Roger Deakins
Darkest Hour, Bruno Delbonnel
Dunkirk, Hoyte van Hoytema
Mudbound, Rachel Morrison
The Shape of Water, Dan Laustsen
Best Documentary Feature:
Abacus: Small Enough to Jail, Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
Faces Places, JR, Agnès Varda, Rosalie Varda
[Winner] Icarus, Bryan Fogel, Dan Cogan
Last Men in Aleppo, Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen
Strong Island, Yance Ford, Joslyn Barnes
Best Documentary Short Subject:
Edith+Eddie, Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
[Winner] Heaven is a Traffic Jam on the 405, Frank Stiefel
Heroin(e), Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
Knife Skills, Thomas Lennon
Traffic Stop, Kate Davis, David Heilbroner
Best Live Action Short Film:
DeKalb Elementary, Reed Van Dyk
The Eleven O’Clock, Derin Seale, Josh Lawson
My Nephew Emmett, Kevin Wilson, Jr.
[Winner] The Silent Child, Chris Overton, Rachel Shenton
Watu Wote/All of Us, Katja Benrath, Tobias Rosen
Best Foreign Language Film:
[Winner] A Fantastic Woman (Chile)
The Insult (Lebanon)
Loveless (Russia)
On Body and Soul (Hungary)
The Square (Sweden)
Film Editing:
Baby Driver, Jonathan Amos, Paul Machliss
[Winner] Dunkirk, Lee Smith
I, Tonya, Tatiana S. Riegel
The Shape of Water, Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Jon Gregory
Sound Editing:
Baby Driver, Julian Slater
Blade Runner 2049, Mark Mangini, Theo Green
[Winner] Dunkirk, Alex Gibson, Richard King
The Shape of Water, Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi, Ren Klyce, Matthew Wood
Sound Mixing:
Baby Driver, Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
Blade Runner 2049, Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
[Winner] Dunkirk, Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
The Shape of Water, Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
Star Wars: The Last Jedi, Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick
Production Design:
Beauty and the Beast, Sarah Greenwood; Katie Spencer
Blade Runner 2049, Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Darkest Hour, Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk, Nathan Crowley, Gary Fettis
[Winner] The Shape of Water, Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau
Original Score:
Dunkirk, Hans Zimmer
Phantom Thread, Jonny Greenwood
[Winner] The Shape of Water, Alexandre Desplat
Star Wars: The Last Jedi, John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell
Original Song:
‘Mighty River’ from Mudbound, Mary J. Blige
‘Mystery of Love’ from Call Me by Your Name, Sufjan Stevens
[Winner] ‘Remember Me’ from Coco, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
‘Stand Up for Something’ from Marshall, Diane Warren, Common
‘This Is Me’ from The Greatest Showman, Benj Pasek, Justin Paul
Makeup and Hair:
[Winner] Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
Victoria and Abdul, Daniel Phillips and Lou Sheppard
Wonder, Arjen Tuiten
Costume Design:
Beauty and the Beast, Jacqueline Durran
Darkest Hour, Jacqueline Durran
[Winner] Phantom Thread, Mark Bridges
The Shape of Water, Luis Sequeira
Victoria and Abdul, Consolata Boyle
Visual Effects:
[Winner] Blade Runner 2049, John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Guardians of the Galaxy Vol. 2, Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
Kong: Skull Island, Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi, Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan
War for the Planet of the Apes, Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist
SHARE THE STORY | |
Explore More |